Ознаки нестачі мікроелементів у рослин

Ознаки нестачі мікроелементів у рослин
09.12.2020 18:01:12
0
128

Нестача того чи іншого елемента живлення рослин має свої характерні зовнішні ознаки. При цьому сам тип ґрунту може передбачати дефіцит елементів і призводить до порушення обміну речовин у рослині, що, у свою чергу, викликає уповільнення росту, пожовтіння та опадання листя, відмирання пагонів і т. ін. Наприклад, на легких супіщаних ґрунтах рослини можуть страждати від нестачі калію, магнію, сірки, йоду, брому. На карбонатних ґрунтах чи вапняках спостерігається дефіцит марганцю, бору, цинку.  На торф’яних ґрунтах погано засвоюється мідь, марганець, бор та калій.  

Разом з тим, зміна зовнішнього вигляду рослин не завжди вказує на нестачу елементів живлення. Подібні зміни інколи виникають внаслідок надлишку таких елементів, пошкодження шкідниками чи хворобами, абіотичними факторами (посуха, зниження температури, т. ін.). Отож, важливо вміти відрізняти такі зміни зовнішнього вигляду рослин.

Виявлення нестачі елементів живлення у рослин за зовнішніми ознаками - досить простий спосіб  та дозволяє швидко приймати рішення про потребу їх у добривах і не потребує проведення хімічних аналізів. Чим раніше і сильніше проявляться ознаки, тим більший ефект можна отримати від своєчасного внесення потрібного елемента з добривом. При ранньому прояві необхідно провести підживлення. Не потрібно чекати прояву ознак у рослин на всій ділянці, а здійснити підживлення, коли ознаки проявилися у деяких з них, але у різних місцях ділянки.

Нестача азоту (N)

Листя стає світло – зеленим або жовтим, дрібнішає.

Пожовтіння починається з кінчиків. На листках з ознаками нестачі азоту не буває зелених жилок.

Старе листя жовтіє раніше і сильніше за молоде, воно повільно відмирає. Зав’язь відпадає.

Чуттєві до нестачі азоту молоді рослини у розсадний період, дерева і кущі під час активної вегетації (весна), баштанні культури.

Нестача фосфору (Р)

Забарвлення листя стає темно – зеленим, при сильній нестачі воно набуває бурого чи червонувато – бурого відтінку. Темне забарвлення з’являється спочатку на жилках.

Спостерігається уповільнення росту та розвитку рослини, запізнення цвітіння та плодоношення. У дерев та кущів прирости тонкі, слабкі.

Чуттєві до нестачі фосфору пасльонові, виноград, плодові та ягідні культури, суниця. 

Нестача калію (К)

Спостерігається пожовтіння, а у подальшому побуріння та відмирання кінчиків листя. Розвивається бура плямистість. Кінчики листя закручуються, спостерігається їх зморшкуватість. Здається, що жилки вдавлені у тканину листа. Пагони тонкі, у деяких рослин полеглі. Частини рослин стають крихкими. Бутони та суцвіття відстають у розвитку, не досягають нормального розміру. У рослин знижується посухостійкість. Плодові дерева цвітуть рясно, але плоди дрібні.

Симптоми проявляються у розпал активної вегетації. Чуттєві до нестачі калію помідори, огірки, буряк, картопля, виноград, суниця, малина, шавлія.

Нестача кальцію (Сa)

Ознаки з’являються перш за все на молодих листках.

Листя хлоротичне, викривлене, неправильної форми, з закрученими вверх краями.

Спостерігається обпаленість бурого кольору, пошкодження і відмирання верхівкових бруньок.

Чуттєві до нестачі кальцію виноград, яблуня.

Нестача магнію (Mg)

Ділянки листа між жилками світлішають, з’являються плями білого або блідо – жовтого кольору.

Зміна забарвлення розпочинається від країв листя і розповсюджується до середини. Кінчики листя та їх краї вигинаються, зморшкуються та поступово відмирають.

Ознаки нестачі магнію з’являються та розповсюджуються від нижнього листя до верхнього. Чуттєвими до нестачі магнію є буряк, картопля, помідори, капуста, парникові та тепличні культури, суниця, виноград.

Нестача бору (В)

Чуттєвість рослин до нестачі бору має різноманітні ознаки.

При нестачі у рослин чорніють та відмирають точки росту. Молоде листя дрібне, бліде, деформоване.

Цвітіння рослин слабішає або зупиняється. Зав’язь обпадає. Стебла стають крихкими та пустими всередині, вони тріскаються. Плоди набувають неправильної форми, пробковіють або покриваються некротичними плямами.

Чуттєвими до нестачі бору є буряк, горох, квасоля, помідори, огірок, цвітна капуста, яблуня, ягідні культури, виноград.

 

Нестача міді (Cu)

Листя викривлюється або скручується.

З’являється бліде їх забарвлення та зупинка росту.

Довгостеблові рослини кущяться.

Коріння рослин слабке, інколи підгниває.

Чуттєвими до нестачі міді є картопля, яблуня, груша, виноград, капуста, помідор, огірок.

Нестача заліза (Fe)

Спостерігається рівномірний хлороз між жилками листа. Жилки залишаються зеленими.

Забарвлення верхнього листя набуває блідо – зеленого або жовтого забарвлення, між жилками з’являються білі ділянки.

Ознаки нестачі заліза, перш за все, з’являються на молодих рослинах.

Чуттєвими до нестачі заліза є кукурудза, горох, квасоля, картопля, капуста, помідор, огірок, плодові та ягідні культури.

Нестача марганцю (Mn)

Спостерігається хлороз між жилками листа, на верхніх листях між жилками з’являються жовтувато – зелені  або жовтувато – коричневі плями, жилки залишаються зеленими, листя набуває пістрявого вигляду.

У подальшому ділянки хлорозних тканин відмирають.

Ознаки нестачі марганцю, перш за все, з’являються на молодому листі і у першу чергу в основі листя, а не на кінчиках, як при нестачі калію. 

Чуттєві до нестачі марганцю виноград, картопля, яблуня.

Нестача сірки (S)

Проявляється в уповільненні росту стебел у товщину. Листя набуває жовтого або жовто – коричневого відтінку. Жилки листа такого ж відтінку. Зміна забарвлення починається від основи листя, згодом розповсюджується до верхівки. Симптоми спостерігаються на молодому листі. Чуттєвими до нестачі сірки є сонях, кукурудза, буряк, бобові культури, капуста.

Нестача цинку (Zn)

На листках спостерігаються жовті плями.

З часом жилки листа жовтіють.

У порівнянні зі здоровим, листя дрібніше, інколи скручене «човником». Міжвузля пагонів укорочені.

Рослини відстають у рості. 

Чуттєвими до нестачі цинку є кукурудза, квасоля, капуста, картопля, огірок, виноград, яблуня, груша.

Коментарі:

Написати коментар

Увага: HTML символи заборонені!